Honeywell Pressure Switch C6097B1119 United States In Stock
  • {{ detail_data.displayed_price.unit_prefix }}  {{ detail_data.displayed_price.value }}
{{ item.num }} pieces
{{item.name}}* {{item.values[0].value}}
{{sku.value}}
Quantity:
{{detail_data.displayed_price.unit_type_name}}(s)
( Min. Order {{detail_data.prodInfo.minimum_ordered_quantity}} )
Total Price:
This is a virtual product.
Weight:
{{Number(packInfo.weight).toFixed(2)}} KG
Package:
{{packInfo.length}}cm*{{packInfo.width}}cm*{{packInfo.height}}cm
  • Description
    Specification
    itemvalue
    Accuracy ClassNone
    Contact ArrangementNone
    Max. CurrentNone
    Max. VoltageNone
    Max. Working PressureNone
    Place of OriginUnited States
    Model NumberC6097B1119,C6097B1028,C6097B1069
    Company Introduction
    FAQ
    1. who are we?
    2. how can we guarantee quality?
    Always a pre-production sample before mass production;
    Always final Inspection before shipment;
    3.what can you buy from us?
    4. why should you buy from us not from other suppliers?
    5. what services can we provide?
    Accepted Delivery Terms: -;
    Accepted Payment Type: T/T;
    Language Spoken: English,Chinese
  • Specification
    • Accuracy Class < ±0.1 kPa @ 25℃
    • Contact Arrangement DPDT
    • Max. Current 0.5 A, 1 A, 2 A, 1.5A, 3 A, 5 A, 6A, None
    • Max. Voltage 24 V, 110 V, 120 V, 220 V, 125 V, 230 V, 240 V, None
    • Max. Working Pressure 10 bar, 12 bar, 4 psi, 8 psi, 15 psi, 30 psi, 100 psi, None